Оригинален формат: 35 мм

Година на објавување: 2010

Времетраење: 105 мин.

Режисер: Хуанита Вилсон

Продуцент: Владимир Анастасов, Натали Личлентелер, Џејмс Флин, Лена Рехберг, Карен Ричардс

Монтажа: Натан Нугент

Сценарио: Хуанита Вилсон

Директор на Фотографија: Тим Флеминг

Музика: Кирил Џајковски

Главни Улоги: Наташа Петровиќ, Федја Стукан, Сања Буриќ, Ирина Апелгрен, Јасна Дилиќ, Стелан Скарсгаард

Кратка содржина:
Самира е учителка во босанско село: 29 годишна, нежна, паметна и убава. Еден пролетен ден еден млад војник доаѓа непоканет во нејзината кујна и и кажува да се спакува, нејзиниот живот е прекинат. Одејќи од селото, таа се врти и зад неа гледа црно небо и чад. Самира влегува во еден нов свет, каде што мирот е бајка и нема домови, но само кампови: транзитен камп, камп за прием, логор, логор на смртта. Во овој филм е покажана борбата на Самира да се држи до она што е човечко, барањето на надежта и причината за надеж среде трагедијата на балканскиот конфликт. Филмот е адаптиран на реномираниот роман од Славенка Дукиќ „Како да ме нема“ сосема релевантен, оригинален, и пред сè, тој дава надеж. Случувањето е во Босна 1992 година, филмот има потенцијал да биде моќен, но и потресен филм за една извонредна жена, која се со соочува ужасната состојба за време на балканските војни.

Награди:

Прва награда – Синема Мунди Меѓународен Филмски Фестивал, Република Чешка, 2012

Најдобар филм – Филмски Фестивал Феникс, САД, 2011

Најдобар режисер, најдобар сценарист и најдобар филм – Ирски телевизиски и филмски награди, 2010

Добитник на „Златна пирамида“ – Меѓународен Филмски Фестивал, Каиро, Египет, 2010

Добитник на филмска награда “Face” која ја доделува Советот на Европа


Фестивали:

 • Фестивал на македонски филм, Торонто, Канада, 2015
 • Меѓународен Филмски Фестивал Палм Спрингс, САД, 2011
 • Фестивал на ирски филм, Џејмсон, САД, 2011
 • Меѓународен Филмски Фестивал Сан Луи Обиспо, САД, 2011
 • Меѓународен Филмски Фестивал Бреда, Холандија, 2011
 • Меѓународен Фестивал на жени автори, Кретеј, Франција, 2011
 • Меѓународен Филмски Фестивал WorldFest, Хјустон, САД, 2011
 • “Cinema for Peace” Берлин, Германија, 2010
 • Филмски Фестивал, Сараево, Босна и Херцеговина, 2010
 • Меѓународен Филмски Фестивал Торонто, 2010
 • Меѓународен Филмски Фестивал Хаифа, 2010
 • Филмски Фестивал, Загреб, Хрватска, 2010

Официјална Веб страница:
http://www.asifiamnotthere.ie

Продуцентски куќи:
Сектор Филм
Алберт ајхштајн 9/14
1000 Скопје, Р.Македонија
office@sektor.com.mk
www.sektor.com.mk

Wide Eye Films
70Sir John Rogerson’s Quay
Dublin2, Ireland
mail@wideeyefilms.com

Octagon Films
Ardmore studios
Herbert road, Bray
Dublin, Ireland
octagon@iol.ie

Stella Nova Film
Rorstrandsgatan46
Stockholm, Sweden
info@stellanovafilm.com

Трејлер

Галерија