Мајки

Оригинален формат:
35 мм
Година на објавување:
2010
Времетраење:
123 мин.
Режисер:
Милчо Манчевски
Продуцент:
Кристина Калас
Монтажа:
Жаклина Стојчевска
Сценарио:
Милчо Манчевски
Директор на Фотографија:
Владимр Самоиловски
Музика:
Игор Василев
Главни Улоги:
Ана Стојановска, Димитар Ѓорѓиевски, Владимир Јачев, Ратка Радмановиќ, Салаетин Билал, Диме Илиев
Кратка содржина:

Две девет годишни девојчиња даваат извештај во полиција дека ги вознрмирил манијак, иако никогаш не го виделе. Тројца филмаџии снимаат ги снимаат единствените двајца жители во едно пусто село – еден постар брат и сестра кои не зборуваат еден со друг во последните 16 години. Најдени се жени-пензионерки силувани и удавени, во еден мал град. Фикцијата полека се претвора во документарен филм. Одбележувајќи го враќањето на Милчо Манчевски, „Мајки“ отсликува: посветеност, невнимателеност, љубов, отсутност. Преку овие жени, Манчевски ја прикажува човечката трагедија и радост. Со својата иновативна структура, трите приказни во „Мајки“ ги нагласуваат деликатните односи на вистината и фикцијата, на драмата и документарниот филм. Која е природата на вистината? Остра режија за современа Македонија, филмот го поттикнува гледачот да се соочи со сопствените дефиниции за филмската реалност.

Сребрена награда за филмот како филмски феномен – Меѓународен филмски фестивал, Листапад, Белорусија, 2011

Награда за режија – LIFFE, Словенија, 2011

Награда од критика за најдобар филм „Небојша Џукелиќ“ – ФЕСТ Меѓународен филмски фестивал, Белград, Србија, 2011

Специјална награда од жири – ФЕСТ Меѓународен филмски фестивал, Белград, Србија, 2011

ФЕДЕОРА награда – Меѓународен филмски фестивал Синема Сити, Нови Сад, Србија, 2011

Фестивали:

Меѓународен филмски фестивал, Торонто, Канада, 2010

Меѓународен фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, Битола, Македонија, 2010

Меѓународен филмски фестивал, Сао Паоло, Бразил, 2010

Филмски фестивал Синема Мунди, Полска, 2011

Меѓународен филмски фестивал, Кливленд, САД, 2011

Меѓународен филмски фестивал, Софија, Бугарија, 2011

Меѓународен филмски фестивал, Вилниус, Латвија, 2011

Меѓународен филмски фестивал, Истанбул, Турција, 2011

Las Palmas de Gran Canaria Меѓународен филмски фестивал, Шпанија, 2011

Open City Docs Fest, Лондон, Велика Британија, 2011

Меѓународен филмски фестивал, Скотсдејл, САД, 2011

Филмски фестивал, Пула, Хрватска, 2011

Сараевски филмски фестивал, Босна и Херцеговина, 2011

La Casa Encendida, Мадрид, Шпанија, 2011

Меѓународен филмски фестивал, Трансилванија, Романија, 2011

Филмски фестивал во Москва, Русија, 2011

Меѓународен филмски фестивал, Варшава, Полска, 2011

Филмски фестивал, Сиракуза, САД, 2011

Semana de Sinema Experimental, Мадрид, Шпанија, 2011

Меѓународен филмски фестивал, Гоа, Индија, 2011

ПриФилмФест, Приштина, Косово, 2011

Алпе Адриа Синема – Филмски Фестивал, Трст, Италија, 2012

Фестивал на македонски филм, Австралија, 2012

Филмски фестивал East by SouthEast, Копенхаген, Данска, 2012

Филмски фестивал „Европа на екранот“, Џакарта, Индонезија, 2013

Меѓународен филмски фестивал Нанси-Лорен, Франција, 2013

Фестивал на македонски филм, Торонто, Канада, 2015

Официјална Веб страница:
Продуцентски куќи:
Банана Филм 
Бриселска 17
1000 Скопје, Р.Македонија
christina.kallas@web.de  

Cine-Sud Promotion
130, rue de Turenne
75003 Paris, France
cine-sud@noos.fr

Elements Film 
92, Maria-Louisa blvd.
1680 Sofia, Bulgaria
elementfilms@mail.bg
	   
Sales Contact:
Rendez-Vous Pictures
Phillippe Tasca
c+ 33 (0) 673 045 072
mail: p.tasca@rendezvouspictures.com

Трејлер

2018-10-22T14:18:53+00:00