Оригинален формат:  4K

Година на објавување:  2014

Времетраење:  90 мин

Режисер:  Дарко Лунгулов (Филмографија)

Продуцент:  Огнен Антов, Снежана Пенев, Феликс Еисел

Монтажа:  Дејан Урошевиќ

Сценарио: Дарко Лунгулов

Директор на Фотографија:  Матиас Шенинг

Музика:  Дејан Пејовиќ

Главни Улоги:  Борис Миливојевиќ, Драган Бјелогрлиќ, Тони Михајловски

Кратка содржина:
Во мало српско гратче на работ од изумирање, живее Марко, вечен сонувач. Од плоштадот е отстранет споменикот на еден партизански борец. Длабоко разочарана од својот сопруг губитник и од монотоното секојдневие во малото гратче, сопругата на Марко, Љубинка, се одлучува на развод. Со цел да го спаси својот брак и својот град од изумирање, Марко се решава да подигне споменик на Мајкл Џексон на местото од комунистичкиот споменик на плоштадот. Во неговиот подвиг му помагаат неговите најдобри другари. Но, градоначалникот Драган има поинаков план и не дозволува Марко да го изгради својот споменик.


Награди:

 • Филмски фестивал ГЛАСОВИ, Вологда, Русија, 2015 – Најдобро сценарио
 • Награда од жири и Награда за најдобар актер – Филмски фестивал во Нешвил, САД, 2015
 • Награда од жири – Фестивал на филмови од источна и централна Европа, Руен, Франција, 2015
 • Специјално признание за најдобро сценарио – Монте Карло Комеди Филм Фестивал, 2015
 • Најдобар источноевропски филм – Меѓународен филмски фестивал, Санта Барбара, САД, 2015
 • Гран при НАИСА за најдобро актерско остварување и награда ФИПРЕСЦИ – Фестивал на актерски остварувања, Ниш, Србија, 2014
 • „Златна мимоза“ за најдобар филм – Филмски фестивал Херцег Нови, Црна Гора, 2014
 • Специјално признание на жири – Филмски фестивал Let’s CEE, Виена, Австрија, 2014

Фестивали:

 • Фестивал на комедија, Клуж, Романија, 2015
 • Меѓународен филмски фестивал, Каиро, Египет, 2015
 • Инди филм фест, Индијанаполис, САД, 2015
 • Меѓународен филмски фестивал, Гетеборг, Шведска, 2015
 • Филмски фестивал Алпе Адриа, Трст, Италија, 2015
 • Меѓународен филмски фестивал, Фрибур, Швајцарија, 2015
 • Фестивал на европски филм СИНЕДЕЈС, Македонија, 2015
 • Меѓународен филмски фестивал ФЕСТ, Белград, Србија, 2015
 • Софиски филмски фестивал, Бугарија, 2015
 • Меѓународен филмски фестивал, Кливленд, САД, 2015
 • Меѓународен филмски фестивал, Минеаполис, САД, 2015
 • Меѓународен филмски фестивал, Њупорт Бич, САД, 2015
 • Фестивал на источноевропски филм, Лима, Перу, 2015
 • Меѓународен филмски фестивал „Love and Anarchy“, Хелсинки, Финска, 2014
 • Филмски фестивал Реинденс, Велика Британија, 2014
 • Филмфест Хамбург, Германија, 2014
 • Меѓународен филмски фестивал „Златен портокал“, Турција, 2014
 • Меѓународен филмски фестивал “Листапад”, Минск, Белорусија, 2014
 • Филмски фестивал, Арас, Франција, 2014
 • Меѓународен филмски фестивал, Бангалор, Индија, 2014
 • Меѓународен филмски фестивал, Ченај, Индија, 2014
  • Филмски фестивал „Црни ноќи“, Талин, Естонија, 2014
   • Меѓународен филмски фестивал, Гоа, Индија, 2014
   • Филмски фестивал „Источни соседи“, Хаг, Холандија, 2014
   • Филм Форум Задар, Хрватска, 2014
   • Сараевски филмски фестивал, Босна и Херцеговина, 2014
   • Филмски фестивал во Пула, Хрватска, 2014
   • Меѓународен филмски фестивал Карлови Вари, Чешка, 2014

Официјална Веб страница:
http://spomenikmajkludzeksonu.com

Продуцентски куќи:
Дрим фактори Македонија
Кеј 13ти Ноември 5/8
1000 Скопје, Р.Македонија
info@dream.com.mk
ognenantov@gmail.com
contact@dfm.mk
www.dfm.mk

Papa films
Višnjićeva 4a
11 000 Belgrade, Serbia
snezana.penev@gmail.com
darkolun@gmail.com

Penrose Film GmbH & Co.KG
Rungestr.20
10179 Berlin
www.penrosefilm.de