Режисер:  Ѓорче Ставрески

Продуцент:  Ѓорче Ставрески

Монтажа:  Мартин Иванов

Сценарио:  Ѓорче Ставрески

Директор на фотографија:  Дејан Димески

Музика:  Бранислав Николов

Главни улоги:
Благој Веселинов, Анастас Тановски, Аксел Мехмет, Александар Микиќ, Мирослав Петковиќ, Диме Илиев, Симона Димковска

Кратка содржина:
Веле, кондуктер на железничка станица, со детска наивност и тврдоглавост очајно се обидува да го зближи семејството и притоа краде пакет со килограм марухуана кој им припаѓа на опасни криминалци и на крајот мора да ја плати цената.


Фестивали:

 • Солунски филмски фестивал, Солун, Грција, 2017 – Награда од публиката (Balkan Survey Section)Синедејс, Скопје, Македонија, 2017
 • Фестивал Black Nights, Талин, Естонија, 2017
 • Меѓународен филмски фестивал на Индија, Гоа, Индија, 2017
 • Фестивал на медитерански филм, Брисел, Белгија, 2017 – Специјална награда од жири за сценарио
 • Меѓународен филмски фестивал, Пуне, Индија, 2018
 • Тромсо Филмски фестивал, Тромсо, Норвешка, 2018
 • Меѓународен филмски фестивал, Санта Барбара, САД – Најдобар интернационален филм, Интернационална натпреварувачка програма
 • Меѓународен филмски фестивал, Бенгалуру, Индија, 2018
 • Меѓународен филмски фестивал Косморама, Трондхајм, Норвешка, 2018
 • Софиски филмски фестивал, Софија, Бугарија, 2018 – Специјално признание од жирито на Балканската програма
 • Бергамо филм митинг, Бергамо, Италија, 2018 – Награда за најдобар филм
 • Фестивал на франкофонски филм, Франкофилм, Рим, Италија, 2018 – Специјално признание од жири
 • Фестивал Хамарама, Хамар, Норвешка, 2018
 • Меѓународен филмски фестивал Фебиофест, Прага, Чешка, 2018
 • Меѓународен филмски фестивал Обањ, Франција, 2018 – Награда за најдобар филм
 • Central and East Europe Society, Канада, 2018
 • Филмски фестивал Кливленд, САД, 2018
 • Меѓународен филмски фестивал Минеаполис, Минесота, САД, 2018
 • Фестивал Let’s CEE Film Festival, Виена, Австрија, 2018 – Најдобар дебитантски филм и Специјално признание од Cineplexx
 • Меѓународен филмски фестивал Пекинг, Кина, 2018
 • Фестивал Еуросине, Богота, Колумбија, 2018
 • Меѓународен филмски фестивал Фаџр, Техеран, Иран, 2018
 • Фестивал SEE Fest, Лос Анџелес, САД, 2018
 • Фестивал European Cinema day and night, Литванија, 2018
 • Меѓународен филмски фестивал, Шангај, Кина, 2018
 • Меѓународен филмски фестивал Нанси, Франција, 2018 – Награда од публика за најдобар филм
 • Меѓународен филмски фестивал LIFFE, Лесковац, Србија, 2018
 • Фестивал Агис Ломбарда, Милано, Италија, 2018
 • Филмски фестивал Калгари, Канада, 2018
 • Филмски фестивал Златна Роза, Варна, Бугарија, 2018
 • Фестивал ОДА, Тетово, Македонија, 2018 – Награда за најдобро сценарио
 • Киненова фестивал, Скопје, Македонија, 2018
 • Фестивал Cineast, Луксембург, 2018
 • Меѓународен филмски фестивал „Патот на свилата“, Шенси, Кина, 2018
 • Фестивал за филмска камера, Златно око, Попово, Бугарија, 2018
 • Фестивал Мостра ди Валенсија, Валенсија, Шпанија – Сребрена Палма и Награда за најдобра режија
 • Филмски фестивал Сао Паоло, Бразил, 2018
 • Македонски филмски фестивал, Торонто, Канада, 2018
 • Филмски фестивал Кембриџ, Велика Британија, 2018
 • Кулинарски филмски фестивал “Devour! The Food Film Fest”, Волфвил, Канада, 2018
 • Гувахати меѓународен филмски фестивал, Асам, Индија, 2018
 • Dream On, Струга
 • Dream On, Струга
 • Orevche Beach Festival, Охрид
 • Д фестивал, Дојран
 • „Нов град“, Кочани
 • Кино на отворено, Скопје
 • Струмица Open Air
 • When in Krusevo, Крушево
 • Ѓорче Петров „Звуците на културата”

Продуцентски куќи:
Фрагмент филм
Никола Парапунов 27/4-12
1000 Скопје,
Македонија
stavreski@gmail.com
contact@fragmentfilm.com
www.fragmentfilm.com