About afrm

This author has not yet filled in any details.
So far afrm has created 2365 blog entries.

Отворен повик за достава на пријава за учество во програмата Shooting Stars 2021

ОТВОРЕН ПОВИК ЗА ДОСТАВА НА ПРИЈАВА ЗА УЧЕСТВО ВО ПРОГРАМАТА SHOOTING STARS 2021 Ве информираме дека European Film Promotion (EFP) го отвори повикот за аплицирање за следното издание на програмата Shooting Stars која ќе [...]

Отворен повик за достава на пријава за учество во програмата Shooting Stars 20212020-10-20T11:55:23+00:00

Започна снимањето на „Мими“

ЗАПОЧНА СНИМАЊЕТО НА „МИМИ“ На локација во строгиот центар на Скопје започна снимањето на долгометражниот игран филм „Мими“. Во режија на Даријан Пејовски, кој е и автор на сценариото „Мими“ е психолошка [...]

Започна снимањето на „Мими“2020-10-20T11:53:04+00:00

Почна снимањето на филмот „Денот на жената“

ПОЧНА СНИМАЊЕТО НА ФИЛМОТ „ДЕНОТ НА ЖЕНАТА“ Во Скопје започна снимањето на филмот „Денот на жената“ во режија на Гоце Цветановски. Покрај главниот град, филмот ќе се снима и на неколку локации [...]

Почна снимањето на филмот „Денот на жената“2020-10-09T11:02:53+00:00

„Налепница“ со уште една награда во трката за номинација за Оскар

„НАЛЕПНИЦА“ СО УШТЕ ЕДНА НАГРАДА ВО ТРКАТА ЗА НОМИНАЦИЈА ЗА ОСКАР „Налепница“ во режија на Георги М.Унковски ја доби наградата за најдобар краток игран филм на 51. Филмски фестивал во Нешвил, САД. [...]

„Налепница“ со уште една награда во трката за номинација за Оскар2020-10-09T08:29:11+00:00

ЕХО Фестивалот на планински филм стана член во Меѓународната алијанса за планински филм

Со одлука на состанокот на Генералното собрание на Меѓународната алијанса за планински филм  (IAMF – International Alliance for Mountain Film) македонскиот ЕХО Фестивал за планински филм стана нејзин рамноправен член. Во рамките на [...]

ЕХО Фестивалот на планински филм стана член во Меѓународната алијанса за планински филм2020-09-24T11:57:42+00:00

Македонскиот филм “Налепница” квалификуван за Оскар

МАКЕДОНСКИОТ ФИЛМ “НАЛЕПНИЦА” КВАЛИФИКУВАН ЗА ОСКАР “Налепница” на Георги Унковски е избран за најдобар краток филм на 18. издание на Меѓународниот фестивал за краток филм “Ин д палас”. Софискиот “Ин д палас” [...]

Македонскиот филм “Налепница” квалификуван за Оскар2020-09-23T11:55:46+00:00

ПОТСЕТУВАЊЕ ЗА ПОВИКОТ ЗА SEE CINEMA NETWORK 2020

ПОТСЕТУВАЊЕ ЗА ПОВИКОТ ЗА SEE CINEMA NETWORK 2020 Истекува рокот за пријавување за конкурсот -SEE CINEMA NETWORK 2020 за финансирање на развој на долгометражен филм.Сите информации поврзани со правилата кои се назначени за конкурсот, [...]

ПОТСЕТУВАЊЕ ЗА ПОВИКОТ ЗА SEE CINEMA NETWORK 20202020-09-11T13:58:47+00:00

ПОЗИТИВНИ ФИЛМСКИ ВЕСТИ ВО ВРЕМЕ НА КОВИД-19

ПОЗИТИВНИ ФИЛМСКИ ВЕСТИ ВО ВРЕМЕ НА КОВИД-19 Во изминатиов период, покрај пандемијата од Ковид-19 сведочиме за големи успеси на македонската кинематографија во светски рамки. 🎬🎥🌎 📢📢📢Македонскиот филм “Налепница” излезе како апсолутен победник на [...]

ПОЗИТИВНИ ФИЛМСКИ ВЕСТИ ВО ВРЕМЕ НА КОВИД-192020-08-26T08:54:29+00:00