About afrm

This author has not yet filled in any details.
So far afrm has created 2382 blog entries.

„Врба“ е македонски кандидат за „Оскар“

„ВРБА“ Е МАКЕДОНСКИ КАНДИДАТ ЗА „ОСКАР“ „Врба“ на  Милчо Манчевски е македонски кандидат за Оскар за странски филм, соопшти Друштвото на филмските работници на Македонија . Од ДФРМ велат дека во конкуренција [...]

„Врба“ е македонски кандидат за „Оскар“2020-11-17T09:17:44+01:00

Сребрена палма за „Врба“ на Филмскиот фестивал во Валенсија

СРЕБРЕНА ПАЛМА ЗА „ВРБА“ НА ФИЛМСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО ВАЛЕНСИЈА „Врба“ на Милчо Манчевски ја освои престижната награда-Сребрена палма на Филмскиот фестивал во Валенсија, Шпанија. На 35.издание на еден од најголемите филмски фестивали [...]

Сребрена палма за „Врба“ на Филмскиот фестивал во Валенсија2020-11-02T10:38:50+01:00

„Дедо и внук“ ја стартува својата светска промоција

Со премиерата на Меѓународниот филмски фестивал „Прифест“ 2020 во Приштина, Косово играниот филм „Дедо и внук“ ја започна својата светска промоција. Дебитнатскиот игран филм на Илија Пиперкоски “Дeдо и внук”, оваа година беше [...]

„Дедо и внук“ ја стартува својата светска промоција2020-10-27T11:58:23+01:00

Сашко Коцев-најдобар актер на Social World Film Festival за „Налепница“

Актерот Сашко Коцев е избран за најдобар актер на Фестивалот  Social World Film Festival , кој се одржува во Берлин Германија. Наградата е во категоријата за најдобар интернационален краток филм , а Коцев [...]

Сашко Коцев-најдобар актер на Social World Film Festival за „Налепница“2020-10-26T08:53:19+01:00

Отворен повик за достава на пријава за учество во програмата Shooting Stars 2021

ОТВОРЕН ПОВИК ЗА ДОСТАВА НА ПРИЈАВА ЗА УЧЕСТВО ВО ПРОГРАМАТА SHOOTING STARS 2021 Ве информираме дека European Film Promotion (EFP) го отвори повикот за аплицирање за следното издание на програмата Shooting Stars која ќе [...]

Отворен повик за достава на пријава за учество во програмата Shooting Stars 20212020-10-20T11:55:23+01:00

Започна снимањето на „Мими“

ЗАПОЧНА СНИМАЊЕТО НА „МИМИ“ На локација во строгиот центар на Скопје започна снимањето на долгометражниот игран филм „Мими“. Во режија на Даријан Пејовски, кој е и автор на сценариото „Мими“ е психолошка [...]

Започна снимањето на „Мими“2020-10-20T11:53:04+01:00

Почна снимањето на филмот „Денот на жената“

ПОЧНА СНИМАЊЕТО НА ФИЛМОТ „ДЕНОТ НА ЖЕНАТА“ Во Скопје започна снимањето на филмот „Денот на жената“ во режија на Гоце Цветановски. Покрај главниот град, филмот ќе се снима и на неколку локации [...]

Почна снимањето на филмот „Денот на жената“2020-10-09T11:02:53+01:00

„Налепница“ со уште една награда во трката за номинација за Оскар

„НАЛЕПНИЦА“ СО УШТЕ ЕДНА НАГРАДА ВО ТРКАТА ЗА НОМИНАЦИЈА ЗА ОСКАР „Налепница“ во режија на Георги М.Унковски ја доби наградата за најдобар краток игран филм на 51. Филмски фестивал во Нешвил, САД. [...]

„Налепница“ со уште една награда во трката за номинација за Оскар2020-10-09T08:29:11+01:00