МАЈКИ

Оригинален формат:   35 мм
Година на објавување:  2010
Времетраење:  123 мин.

Режисер:  Милчо Манчевски
Продуцент:   Кристина Калас
Монтажа:  Жаклина Стојчевска
Сценарио:  Милчо Манчевски
Директор на Фотографија:  Владимр Самоиловски
Музика:  Игор Василев
Главни Улоги:  Ана Стојановска, Димитар Ѓорѓиевски, Владимир Јачев, Ратка Радмановиќ, Салаетин Билал, Диме Илиев

СИНОПСИС:

Две девет годишни девојчиња даваат извештај во полиција дека ги вознрмирил манијак, иако никогаш не го виделе. Тројца филмаџии снимаат ги снимаат единствените двајца жители во едно пусто село – еден постар брат и сестра кои не зборуваат еден со друг во последните 16 години. Најдени се жени-пензионерки силувани и удавени, во еден мал град. Фикцијата полека се претвора во документарен филм. Одбележувајќи го враќањето на Милчо Манчевски, „Мајки“ отсликува: посветеност, невнимателеност, љубов, отсутност. Преку овие жени, Манчевски ја прикажува човечката трагедија и радост. Со својата иновативна структура, трите приказни во „Мајки“ ги нагласуваат деликатните односи на вистината и фикцијата, на драмата и документарниот филм. Која е природата на вистината? Остра режија за современа Македонија, филмот го поттикнува гледачот да се соочи со сопствените дефиниции за филмската реалност.

НАГРАДИ:

 • Сребрена награда за филмот како филмски феномен – Меѓународен филмски фестивал, Листапад, Белорусија, 2011
 • Награда за режија – LIFFE, Словенија, 2011
 • Награда од критика за најдобар филм „Небојша Џукелиќ“ – ФЕСТ Меѓународен филмски фестивал, Белград, Србија, 2011
 • Специјална награда од жири – ФЕСТ Меѓународен филмски фестивал, Белград, Србија, 2011
 • ФЕДЕОРА награда – Меѓународен филмски фестивал Синема Сити, Нови Сад, Србија, 2011

ФЕСТИВАЛИ:

 • Меѓународен филмски фестивал, Торонто, Канада, 2010
 • Меѓународен фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, Битола, Македонија, 2010
 • Меѓународен филмски фестивал, Сао Паоло, Бразил, 2010
 • Филмски фестивал Синема Мунди, Полска, 2011
 • Меѓународен филмски фестивал, Кливленд, САД, 2011
 • Меѓународен филмски фестивал, Софија, Бугарија, 2011
 • Меѓународен филмски фестивал, Вилниус, Латвија, 2011
 • Меѓународен филмски фестивал, Истанбул, Турција, 2011
 • Las Palmas de Gran Canaria Меѓународен филмски фестивал, Шпанија, 2011
 • Open City Docs Fest, Лондон, Велика Британија, 2011
 • Меѓународен филмски фестивал, Скотсдејл, САД, 2011
 • Филмски фестивал, Пула, Хрватска, 201
 • Сараевски филмски фестивал, Босна и Херцеговина, 2011
 • La Casa Encendida, Мадрид, Шпанија, 2011
 • Меѓународен филмски фестивал, Трансилванија, Романија, 2011
 • Филмски фестивал во Москва, Русија, 2011
 • Меѓународен филмски фестивал, Варшава, Полска, 2011
 • Филмски фестивал, Сиракуза, САД, 2011
 • Semana de Sinema Experimental, Мадрид, Шпанија, 2011
 • Меѓународен филмски фестивал, Гоа, Индија, 2011
 • ПриФилмФест, Приштина, Косово, 2011
 • Алпе Адриа Синема – Филмски Фестивал, Трст, Италија, 2012
 • Фестивал на македонски филм, Австралија, 2012
 • Филмски фестивал East by SouthEast, Копенхаген, Данска, 2012
 • Филмски фестивал „Европа на екранот“, Џакарта, Индонезија, 2013
 • Меѓународен филмски фестивал Нанси-Лорен, Франција, 2013
 • Фестивал на македонски филм, Торонто, Канада, 2015

OФИЦИЈАЛНА ВЕБ СТРАНИЦА:

ПРОДУЦЕНТСКИ КУЌИ:
Банана Филм
Бриселска 17
1000 Скопје, Р.Македонија
christina.kallas@web.de

Cine-Sud Promotion
130, rue de Turenne
75003 Paris, France
cine-sud@noos.fr

Elements Film
92, Maria-Louisa blvd.
1680 Sofia, Bulgaria
elementfilms@mail.bg

Sales Contact:
Rendez-Vous Pictures
Phillippe Tasca
c+ 33 (0) 673 045 072
mail: p.tasca@rendezvouspictures.com