agencijazafilm

About Anita Stojcheska

This author has not yet filled in any details.
So far Anita Stojcheska has created 76 blog entries.

Филмскиот фестивал „Џифони патува“ во Кавадарци на 19 и 20 јуни

2019-06-19T10:30:42+00:00

Фестивалот Џифони Македонија продолжува да патува низ нашата земја. Кавадарци е шеснаесетта општина каде на 19 и 20 јуни ќе се одржи Филмскиот феситивал за млади „Џифони патува во Кавадарци“ во Домот на култура [...]

Филмскиот фестивал „Џифони патува“ во Кавадарци на 19 и 20 јуни2019-06-19T10:30:42+00:00

„Манаки, приказна во слики“ освои награда за најдобар документарен филм на SEE a Paris 2019

2019-06-07T10:09:36+00:00

Документарниот филм „Манаки, приказна во слики“ ја освои наградата за најдобар документарен филм на деветтото издание на Фестивалот на кинематографиите на Југоисточна Европа SEE a Paris 2019. Филмот е во режија на [...]

„Манаки, приказна во слики“ освои награда за најдобар документарен филм на SEE a Paris 20192019-06-07T10:09:36+00:00

Агенцијата за филм на Република Северна Македонија на Marche du film – Кански филмски фестивал – ТРЕТ ДЕН

2019-05-18T13:24:24+00:00

ДЕН 3 Во текот на денешниот ден на македонскиот штанд се одржаа состаноци со значајни претставници од филмската индустрија во насока на договарање на потенцијални идни соработки. Позначајна средба беше остварена со [...]

Агенцијата за филм на Република Северна Македонија на Marche du film – Кански филмски фестивал – ТРЕТ ДЕН2019-05-18T13:24:24+00:00

Агенцијата за филм на Република Северна Македонија на Marche du film – Кански филмски фестивал – ВТОР ДЕН

2019-05-18T00:13:04+00:00

ДЕН 2 Штандот на Агенцијата за филм беше посетен од  страна на фестивалски селектори заинтересирани за македонската најнова филмска продукција, додека нашиот претставник во мрежата на Европска филмска промоција (EFP) присуствуваше на [...]

Агенцијата за филм на Република Северна Македонија на Marche du film – Кански филмски фестивал – ВТОР ДЕН2019-05-18T00:13:04+00:00

Македонија со „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска во главна конкуренција на Берлински филмски фестивал

2019-01-31T11:10:13+00:00

Агенцијата за филм на Република Македонија и Сестри и Брат Митевски со особено задоволство и голема чест објавуваат дека Македонија за прв пат во историјата на Македонската кинематографија ќе земе учество во главната [...]

Македонија со „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска во главна конкуренција на Берлински филмски фестивал2019-01-31T11:10:13+00:00

“Кружно патување на монахот” на фестивал во “Кустендорф”

2019-01-31T11:13:46+00:00

Aнимираниот филм "Кружно патување на монахот" во режија на Жарко Иванов е во официјалната селекција на филмскиот фестивал "Кустендорф". Ова е 12то издание на фестивалот чиј директор и селектор е Емир Кустурица. Од [...]

“Кружно патување на монахот” на фестивал во “Кустендорф”2019-01-31T11:13:46+00:00

„Од рајот“ ја доби поддршката од Еуроимаж

2019-01-31T11:15:04+00:00

Управниот одбор на копродукцискиот фонд на Еуроимаж на својата 153 седница која се одржа во грузискиот град Тбилиси во периодот од 10-13 декември финансиски ја подржа малцинската копродукција „Од рајот“ на режисерот Срџан Драгојевиќ [...]

„Од рајот“ ја доби поддршката од Еуроимаж2019-01-31T11:15:04+00:00

FIRST FILMS FIRST- Отворен повик за пријава

2019-01-31T11:18:42+00:00

Повикот за пријава на работилницата FIRST FILMS FIRST е официјално отворен. Се работи за интензивна работилница во организација на Институтот Гете наменета за поддршка на филмски професионалци од југоисточна Европа, кои имаат дебитантски [...]

FIRST FILMS FIRST- Отворен повик за пријава2019-01-31T11:18:42+00:00

„Глас од Букурешт“ во официјална конкуренција на Inshort Film Festival 2018

2019-01-31T11:19:43+00:00

Дoкументарниот филм  „Глас од Букурешт“ приказната за Баки Имери, човекот што восхитува со својата творечка енергија и уметнички дух и кој умее и успеал да создаде вистински мостови меѓу народите, ставајќи ги културните [...]

„Глас од Букурешт“ во официјална конкуренција на Inshort Film Festival 20182019-01-31T11:19:43+00:00

Благој Веселинов е официјален учесник во програмата „Shooting Stars“ 2019 на 69 издание на Берлински филмски фестивал

2019-01-31T11:20:51+00:00

Македонскиот актер, Благој Веселинов е официјален учесник во програмата „Shooting Stars“ или „Европски филмски ѕвезди“ на претстојното 69 издание на престижниот Берлински филмски фестивал 2019. Настанот „Европски филмски ѕвезди“,како дел од Берлинале (07-17.02.2019), [...]

Благој Веселинов е официјален учесник во програмата „Shooting Stars“ 2019 на 69 издание на Берлински филмски фестивал2019-01-31T11:20:51+00:00