filmskifond

About filmskifond

This author has not yet filled in any details.
So far filmskifond has created 2105 blog entries.

Македонскиот филм „Скаут“ на Алекс Цветков во селекцијата на „Л.А. Шортс“ – на чекор до „БАФТА“ и селекција за „Оскар“.

2019-06-24T14:13:18+02:00

Агенцијата за филм со задоволство ве известува за уште еден голем меѓународен успех на македонски филм. Краткометражниот филм „Скаут“ во режија на Алекс Цветков е селектиран во компетитивната програма на најзначајниот филмски [...]

Македонскиот филм „Скаут“ на Алекс Цветков во селекцијата на „Л.А. Шортс“ – на чекор до „БАФТА“ и селекција за „Оскар“.2019-06-24T14:13:18+02:00

“ПОЛУСЕСТРА” на Дамјан Козоле во главната конкуренција на Карлови Вари Филмскиот Фестивал

2019-06-24T15:55:24+02:00

Уште еден успех на македонската кинематографија, филмот „Полусестра“ во главната конкуренција на Филмскиот фестивал во Карлови Вари Филмот “Полусестра” на Дамјан Козоле кој е копродукција помеѓу Словенија, Македонија и Србија својата светска [...]

“ПОЛУСЕСТРА” на Дамјан Козоле во главната конкуренција на Карлови Вари Филмскиот Фестивал2019-06-24T15:55:24+02:00

Апулија Филм Форум 2019

2019-06-12T12:25:52+02:00

Фондацијата за филмска комисија на Апулија го претстави десеттото издание на филмскиот форум Апулија, кој се одржува во Бриндизи на 10-11ти-12ти октомври 2019 година. Филмскиот форум на Апулија има за цел да ги промовира [...]

Апулија Филм Форум 20192019-06-12T12:25:52+02:00

Агенцијата за филм на Република Северна Македонија на Marche du film – Кански филмски фестивал – ПРВ ДЕН

2019-05-18T00:07:55+02:00

ДЕН 1 Агенцијата за филм на Република Северна Македонија го отвори својот промотивен штанд во рамките на филмскиот маркет (SEE Pavilion no.133) каде и оваа година ќе ја промовира македонската кинематографија и [...]

Агенцијата за филм на Република Северна Македонија на Marche du film – Кански филмски фестивал – ПРВ ДЕН2019-05-18T00:07:55+02:00

Агенцијата за филм на Република Северна Македонија на Кански филмски фестивал 2019

2019-05-13T12:15:03+02:00

Агенцијата за филм на Република Северна Македонија и оваа година ќе присуствува на Кански филмски фестивал, чие 72 издание свечено ќе започне утре, 14 мај, и ќе трае до 25 мај. На свеченото отварање [...]

Агенцијата за филм на Република Северна Македонија на Кански филмски фестивал 20192019-05-13T12:15:03+02:00

ПЕТРУНИЈА СО ОДЛИЧНИ КРИТИКИ ЈА ОСВОЈУВА ФРАНЦИЈА И ПРОДОЛЖУВА СО ДИСТРИБУЦИЈА

2019-05-09T16:46:25+02:00

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска на 1 Мај беше отворен за дистрибуција во Франција. По одличниот првичен прием, дистрибутерската куќа Пирамид се реши во втората недела да [...]

ПЕТРУНИЈА СО ОДЛИЧНИ КРИТИКИ ЈА ОСВОЈУВА ФРАНЦИЈА И ПРОДОЛЖУВА СО ДИСТРИБУЦИЈА2019-05-09T16:46:25+02:00

Согласно упатството на Владата на Република Северна Македонија за објавување на службените трошења на носители на јавни функции ги објавуваме трошоците на директорите на Агенцијата за филм за 2015 и 2018 година за угостителски услуги, авионски карти и мобилни телефони

2019-04-19T15:19:37+02:00

Агенција за филм на Република Северна Македонија

Согласно упатството на Владата на Република Северна Македонија за објавување на службените трошења на носители на јавни функции ги објавуваме трошоците на директорите на Агенцијата за филм за 2015 и 2018 година за угостителски услуги, авионски карти и мобилни телефони2019-04-19T15:19:37+02:00

Отворање на Скопје филмски фестивал со премиера на македонскиот филм „Втора Шанса“ во режија на Марија Џиџева

2019-04-19T15:36:43+02:00

Вчеравечер,  со почеток во 20 часот, во градското кино „Милениум“ беше отворено 22 издание на Скопски филмски фестивал. На отворањето премиерно беше прикажан долгометражниот игран филм „Втора шанса“, со работен наслов „Жртва“ во режија [...]

Отворање на Скопје филмски фестивал со премиера на македонскиот филм „Втора Шанса“ во режија на Марија Џиџева2019-04-19T15:36:43+02:00

Заврши снимањето на долгометражниот игран филм „Хомо“

2019-04-16T11:48:57+02:00

Заврши снимањето на долгометражниот игран филм „Хомо“ во режија на Игор Иванов. Филмот се снимаше на бројни локации низ Скопје во период од 5 недели во текот на месец март и април. Продуцент на [...]

Заврши снимањето на долгометражниот игран филм „Хомо“2019-04-16T11:48:57+02:00

“ГОСПОД ПОСТОИ, ИМЕТО И’ Е ПЕТРУНИЈА” СЕ ЗАКИТИ СО УШТЕ ЕДНА НАГРАДА, ГЛАВНАТА НАГРАДА НА ИНТЕРНАЦИОНАЛНИОТ ФЕСТИВАЛ ВО КЕЛН/ДОРТМУНД ГЕРМАНИЈА.

2019-04-15T12:10:08+02:00

Долгометражниот игран филм  “Господ постои, името и’ е Петрунија” на Теона Стругар Митевска се закити со уште една престижна награда на штотуку завршениот фестивал Меѓународен женски филмски фестивал, Dortmund | Cologne International Women’s [...]

“ГОСПОД ПОСТОИ, ИМЕТО И’ Е ПЕТРУНИЈА” СЕ ЗАКИТИ СО УШТЕ ЕДНА НАГРАДА, ГЛАВНАТА НАГРАДА НА ИНТЕРНАЦИОНАЛНИОТ ФЕСТИВАЛ ВО КЕЛН/ДОРТМУНД ГЕРМАНИЈА.2019-04-15T12:10:08+02:00