filmskifond

About filmskifond

This author has not yet filled in any details.
So far filmskifond has created 2101 blog entries.

Отворен повик за пријава за тренинг програма „Умешноста на добриот пичинг: подготовка и пракса“

2019-04-04T14:22:47+00:00

“Filmmaking is about telling. But it’s also about selling.“ Brian McGill Креативна Европа МЕДИА Деск МК со посебно задоволство ви ја најавува интензивната тренинг програма предводена од Брајан Мекгил „Умешноста на добриот пичинг: подготовка [...]

Отворен повик за пријава за тренинг програма „Умешноста на добриот пичинг: подготовка и пракса“2019-04-04T14:22:47+00:00

Премиера на филмот „Театарот во Скупи“

2019-04-19T15:38:46+00:00

Филмот „Театарот во Скупи“, во режија на Владимир Блажевски, ќе ја има својата премиера на светскиот ден на театарот, 27.03.2019, со почеток во 19 часот во Кинотека на Република Северна Македонија. „Театарот во [...]

Премиера на филмот „Театарот во Скупи“2019-04-19T15:38:46+00:00

Меѓународна премиера на анимираниот филм “Готлиб” на интернационален фестивал за анимиран филм Анимаком во Билбао

2019-04-19T15:34:39+00:00

Краткиот анимиран филм “Готлиб” во режија на Крсте Господиновски, по премиерното прикажување на домашниот филмски фесетивал Синедејс, својата меѓународна премиера ќе ја има на интернационалниот фестивал за анимиран филм Анимаком во Билбао (Шпанија). Заедно [...]

Меѓународна премиера на анимираниот филм “Готлиб” на интернационален фестивал за анимиран филм Анимаком во Билбао2019-04-19T15:34:39+00:00

Заврши снимањето на кратките филмови од регионот, кои се дел од проектот “SEE Factory” – Елеонора Венинова со филм на отворањето на Cannes Directors’ Fortnight 2019

2019-03-21T14:16:43+00:00

Во понеделникот рано наутро во Сараево, заврши снимањето на краткометражниот игран филм на Елеонора Венинова, кој ќе го отвори овогодинешното издание на Cannes Directors’ Fortnight 2019 (Quinzaine des réalisateurs).

Заврши снимањето на кратките филмови од регионот, кои се дел од проектот “SEE Factory” – Елеонора Венинова со филм на отворањето на Cannes Directors’ Fortnight 20192019-03-21T14:16:43+00:00

„Северниот пол“ на Марија Апчевска награден со Festival International du Film d’ Aubagn на European Short Pitch – Nisi Masa

2019-03-22T14:03:41+00:00

На 13тото издание на European Short Pitch – Nisi Masa, проектот “Северниот пол” на режисерката Марија Апчевска ја доби наградата Festival International du Film d’ Aubagne и беше еден од двата наградени проекти на сесијата одржана во францускиот град Брест.

„Северниот пол“ на Марија Апчевска награден со Festival International du Film d’ Aubagn на European Short Pitch – Nisi Masa2019-03-22T14:03:41+00:00

Премиера на краткометражен анимиран филм „Во плави ноти“ во режија на Јелена Башир

2019-03-22T14:26:19+00:00

Премиерата на краткометражниот анимиран филм „ВО ПЛАВИ НОТИ“ на режисерката Јелена Бешир ќе се одржи во вторник 19 март 2019 со почеток од 20 часот во Кафе и Кино КОТУР.

Премиера на краткометражен анимиран филм „Во плави ноти“ во режија на Јелена Башир2019-03-22T14:26:19+00:00

Започнувa продукцијата на најновиот македонски игран филм “ХОМО“

2019-03-22T14:04:43+00:00

Продукциската куќа “Скопје Филм Студио“, заедно со режисерот Игор Иванов започнаа со снимање на играниот филм “ХОМО“.Снимањето е планирано да се реализира во временски период од 5 недели, на повеќе од 20 локации во Скопје.

Започнувa продукцијата на најновиот македонски игран филм “ХОМО“2019-03-22T14:04:43+00:00

Краткометражен филм на Елеонора Венинова меѓу 5те краткометражни филмови кои ќе ја отворат овогодинешната програма Quinzaine des réalisateurs на Кански филмски фестивал

2019-03-22T14:04:55+00:00

Во Сараево започнува снимањето на пет краткометражни филмови, кои ќе бидат премиерно прикажани во програмата Cannes Directors’ Fortnight 2019 (Quinzaine des réalisateurs) во рамки на овогодишното издание на Кански филмски фестивал.

Краткометражен филм на Елеонора Венинова меѓу 5те краткометражни филмови кои ќе ја отворат овогодинешната програма Quinzaine des réalisateurs на Кански филмски фестивал2019-03-22T14:04:55+00:00

Светската премиера на „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги возбуди критиката и публиката во Берлин, историско внимание кон македонската кинематографија

2019-03-22T14:05:11+00:00

Неколку дена по премиерата во Берлин на филмот „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар-Митевска, не стивнуваат реакциите на критиката, а филмот има висок рејтинг со кој се сместува меѓу фаворитите за една од трите статуетки на Берлинскиот филмски фестивал.

Светската премиера на „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги возбуди критиката и публиката во Берлин, историско внимание кон македонската кинематографија2019-03-22T14:05:11+00:00

Доделени наградите на учесниците на програмата „Shooting Stars“

2019-03-22T14:05:22+00:00

Вечерва (11ти февруари) во Берлин се одржа свечената церемонија на доделување награди на 22 издание на програмата „Shooting Stars“ под покровителство на меѓународната организација European Film Promotion (EFP).

Доделени наградите на учесниците на програмата „Shooting Stars“2019-03-22T14:05:22+00:00