mirjanajovanovska

About Mirjana Jovanovska

This author has not yet filled in any details.
So far Mirjana Jovanovska has created 8 blog entries.

Враќање на Милчо Манчевски, мајсторот на филмот

2019-10-24T16:10:10+01:00

По светската премиера на „Врба“ во режија на Милчо Манчевски на 14. Филмски фестивал во Рим се огласи и светската критика. Едногласни во ставот дека ова е величествен камбек на [...]

Враќање на Милчо Манчевски, мајсторот на филмот2019-10-24T16:10:10+01:00

„Медена земја“ го продолжува својот успешен пат на светските филмски фестивали

2019-10-22T15:35:01+01:00

Филмот, „Медена земја“  кој е годинашен македонски кандидат за „Оскар“, и е во трка за најдобар документарец на „Европските филмски награди“,го продолжува својот успешен пат на светските филмски фестивали. На „Синеист“ (CineEast), фестивалот [...]

„Медена земја“ го продолжува својот успешен пат на светските филмски фестивали2019-10-22T15:35:01+01:00

РОСИ ДЕ ПАЛМА, МУЗАТА НА АЛМОДОВАР НА СМИМАЊЕ ВО БИТОЛА НА „СИРЕНА ВО ПАРИЗ„, белгиско-француско-македонска копродукција

2019-09-13T13:08:17+01:00

Продуцентската куќа Сестри и Брат Митевски, како македонски продуцент започна со снимањето на филмот „Сирена во Париз“, белгиско-француско-македонска копродукција, мјузикл и еден од најочекуваните кинематографски настани во Франција, во режија на Матијас Малзју, француска [...]

РОСИ ДЕ ПАЛМА, МУЗАТА НА АЛМОДОВАР НА СМИМАЊЕ ВО БИТОЛА НА „СИРЕНА ВО ПАРИЗ„, белгиско-француско-македонска копродукција2019-09-13T13:08:17+01:00

На македонскиот штанд одржани средби со професионалци од филмската дејност – ОСМИ ДЕН

2019-05-23T14:03:04+01:00

На македонскиот штанд се одржаа средби со професионалци од филмската дејност заинтересирани за работата и активностите на Агенцијата за филм како и за остварување соработки со македонски продуценти. Се одржа и состанок [...]

На македонскиот штанд одржани средби со професионалци од филмската дејност – ОСМИ ДЕН2019-05-23T14:03:04+01:00

Претставник од Агенцијата за филм присуствуваше на Годишното собрание на  European Film Promotion – СЕДМИ ДЕН

2019-06-18T16:09:21+01:00

Претставник од Агенцијата за филм присуствуваше на Годишното собрание на  European Film Promotion каде се презентираше извештајот од претходната година и се гласаше за новиот Борд на директори. Остварен е состанок и [...]

Претставник од Агенцијата за филм присуствуваше на Годишното собрание на  European Film Promotion – СЕДМИ ДЕН2019-06-18T16:09:21+01:00

На филмскиот маркет одржан состанок со Torino Flm Lab – ШЕСТИ ДЕН

2019-06-18T15:54:46+01:00

На филмскиот маркет се одржа состанок со Torino Flm Lab која присуствуваа претставници од неколку филмски агенции и фондови од регионот. Остварена е средба и со претставници од програмата Less is More [...]

На филмскиот маркет одржан состанок со Torino Flm Lab – ШЕСТИ ДЕН2019-06-18T15:54:46+01:00

Документарниот филм „Дода“ во официјална програма на International Filmmaker Festival of New York 2019

2019-05-22T10:45:40+01:00

Документарниот филм „Дода“ во режија на Висар Вишка, беше прикажан во официјална програма на International Filmmaker Festival of New York 2019. Фестивалот се одржува по осми пат, годинашново издание се случуваше во периодот од [...]

Документарниот филм „Дода“ во официјална програма на International Filmmaker Festival of New York 20192019-05-22T10:45:40+01:00

Премиера на краткиот филм „СК2020“

2019-05-21T15:53:19+01:00

Вечер, со почеток во 20 часот, во кино „Фросина“ ќе се одржи премиера на краткиот филм „СК2020“ (работен наслов „Здив“) во сценарио  и режија на Радован Петровиќ. Филмот е во продукција на „Кино око“, [...]

Премиера на краткиот филм „СК2020“2019-05-21T15:53:19+01:00