renatavukadinovic

About Renata Vukadinovic

This author has not yet filled in any details.
So far Renata Vukadinovic has created 56 blog entries.

Историски успех на македонскиот филм, „Медена земја“ во трка за престижниот Оскар во две категории – најдобар документарец и за најдобар странски филм

2020-01-14T16:07:53+01:00

Конкуренција на нашиот филм во оваа селекција му се новиот филм на шпанскиот режисер Педро Алмодовар „Болка и слава“ и јужнокорејскиот „Паразит“ на Бонг Јон-хо – минатогодишниот добитник на „Златна палма“, и уште седум [...]

Историски успех на македонскиот филм, „Медена земја“ во трка за престижниот Оскар во две категории – најдобар документарец и за најдобар странски филм2020-01-14T16:07:53+01:00

ТРИ ДЕНА ВО СЕПТЕМВРИ

2019-12-20T11:03:56+01:00

Филм: ТРИ ДЕНА ВО СЕПТЕМВРИГодина: 2015Времетраење: 90 мин.Земја: Македонија, КосовоЈазик: Македонски, АлбанскиРежија: Даријан ПејовскиСценарио: Даријан Пејовски, Игор ИвановПродуцент: Томи СалковскиКопродуцент: Валон Бајгора, Јил УкаДиректор на фотографија : Димо ПоповМонтажер: Владимир ПавловскиМузика: Александар ПејовскиУлоги: Ирена Ристиќ, [...]

ТРИ ДЕНА ВО СЕПТЕМВРИ2019-12-20T11:03:56+01:00

„Медена земја“ влезе во потесниот избор за номинација за Оскар во две категории-за најдобар документарец и за најдобар странски филм

2020-01-14T16:06:16+01:00

Македонскиот документарен филм кој ги реди своите успеси на сите страни од светот е ставен на листата на Американската филмска академија,која  го објави потесниот избор на филмови во 9 категории. Од тој потесен избор [...]

„Медена земја“ влезе во потесниот избор за номинација за Оскар во две категории-за најдобар документарец и за најдобар странски филм2020-01-14T16:06:16+01:00

Две престижни признанија за „Медена земја“ на Интернационалните документарни награди ИДА во Лос Анџелес

2020-01-14T16:08:38+01:00

Документарецот „Медена земја“ освои две престижни признанија на 35. Интернационални документарни награди ИДА, што се одржаа вчеравечер (7 декември) во студијата на „Парамаунт“ во Лос Анџелес. На најпрестижниот светски настан посветен на документарниот филм, [...]

Две престижни признанија за „Медена земја“ на Интернационалните документарни награди ИДА во Лос Анџелес2020-01-14T16:08:38+01:00

„Од дел до цел“ ќе се одржи деветото издание на меѓународниот филмски фестивал за анимирани филмови Анимакс Скопје Фест

2019-12-17T14:08:21+01:00

Под мотото „Од дел до цел“ ќе се одржи деветото издание на меѓународниот филмски фестивал за анимирани филмови Анимакс Скопје Фест. На него ќе бидат прикажани 40 анимирани филмови во официјалната програма и 10 [...]

„Од дел до цел“ ќе се одржи деветото издание на меѓународниот филмски фестивал за анимирани филмови Анимакс Скопје Фест2019-12-17T14:08:21+01:00

Thessaloniki Pitching Forum 2020-Отворен повик за пријава

2019-12-17T11:05:45+01:00

Реномираниот Фестивал на документарен филм во Солун, кој ќе се одржи од 6 - 11 март, 2020 година во рамките  на своето 22 издание  го стартува  „Thessaloniki Pitching Forum 2020“. Ова е нова ко-продуценска [...]

Thessaloniki Pitching Forum 2020-Отворен повик за пријава2019-12-17T11:05:45+01:00

Македонската кинематографија ќе ја испрати 2019 година како исклучително успешна година во која инспиративните македонски филмови го освоија светот.

2019-12-13T14:55:31+01:00

Во таа чест,  под името „Во наша режија“, Агенцијата за филм на Република Северна Македонија заедно со Креативна Европа МЕДИА Деск МК и Друштвото на филмските работници, [...]

Македонската кинематографија ќе ја испрати 2019 година како исклучително успешна година во која инспиративните македонски филмови го освоија светот.2019-12-13T14:55:31+01:00

Милчо Манчевски во жири со Изабел Ипер и Абел Ферара на Филмскиот фестивал во Кина

2019-12-10T12:22:32+01:00

Најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски изминатава недела беше во жирито на Интернационалниот филмски фестивал во Хаинан, Кина, заедно со француската филмска ѕвезда Изабел Ипер и култниот американски режисер Абел Ферара. [...]

Милчо Манчевски во жири со Изабел Ипер и Абел Ферара на Филмскиот фестивал во Кина2019-12-10T12:22:32+01:00

ПРИФАТЕНИ ПРОЕКТИ ПО КОНКУРСОТ ЗА ФИНАНСИРАЊЕ НА ПРОЕКТИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ДОЛГОМЕТРАЖЕН, КРАТКОМЕТРАЖЕН ИГРАН, ДОКУМЕНТАРЕН И АНИМИРАН ФИЛМ ЗА 2019 – ВТОР РОК НА ОДЛУЧУВАЊЕ

2019-12-06T16:02:11+01:00

Почитувани, Агенцијата за филм на Република Северна Македонија ги објавува резултатите од спроведениот Конкурс за финасирање на филмски проекти за производство на долгометражен, краткометражен игран, документарен и анимиран филм за 2019 година, втор рок [...]

ПРИФАТЕНИ ПРОЕКТИ ПО КОНКУРСОТ ЗА ФИНАНСИРАЊЕ НА ПРОЕКТИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ДОЛГОМЕТРАЖЕН, КРАТКОМЕТРАЖЕН ИГРАН, ДОКУМЕНТАРЕН И АНИМИРАН ФИЛМ ЗА 2019 – ВТОР РОК НА ОДЛУЧУВАЊЕ2019-12-06T16:02:11+01:00

„Господ постои, името и е Петрунија“, добитник на првата награда за најдобар европски филм од страна на жири составено од арапски критичари (Arab Critics’ Award for European Films)

2019-11-25T15:09:43+01:00

EFP (Европска филмска промоција) и Арапскиот филм центар го објавија победникот на првата награда на арапските критичари за најдобар европски филм - „Господ постои, името и е Петрунија“ во режија на Теона Стругар Митевска. [...]

„Господ постои, името и е Петрунија“, добитник на првата награда за најдобар европски филм од страна на жири составено од арапски критичари (Arab Critics’ Award for European Films)2019-11-25T15:09:43+01:00