renatavukadinovic

About Renata Vukadinovic

This author has not yet filled in any details.
So far Renata Vukadinovic has created 42 blog entries.

„Медена земја“ со најуспешна кинодистрибуција меѓу документарците, а следуваат трката за „Срцето на Сараево” и домашната премиера на „Македокс“

2019-08-06T16:25:25+02:00

Македонскиот документарец „Медена земја“ (Honeyland) ги одушеви критичарите и публиката, во првата недела од кинодистрибуцијата во САД. Режисерите на филмот, Љубо Стефанов и Тамара Котевска, присуствуваа на официјалните промотивни настани и проекции, [...]

„Медена земја“ со најуспешна кинодистрибуција меѓу документарците, а следуваат трката за „Срцето на Сараево” и домашната премиера на „Македокс“2019-08-06T16:25:25+02:00

Филмот “Le Milieu De L’ Horizon” (“Позади хорозонтот”) е селектиран во програмата New Directors на престижниот San Sebastian International Film Festival

2019-08-05T15:38:24+02:00

Филмот “Le Milieu De L’ Horizon” (“Позади хорозонтот”) во режија на Delphine Lehericey кој во голем дел се снимаше во Македонија е селектиран во програмата New Directors на престижниот San Sebastian International [...]

Филмот “Le Milieu De L’ Horizon” (“Позади хорозонтот”) е селектиран во програмата New Directors на престижниот San Sebastian International Film Festival2019-08-05T15:38:24+02:00

„Златна aрена“ за режија на Теона Стругар Митевска во Пула за филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“

2019-07-22T12:26:45+02:00

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска кој го отвори 62 издание на Филмскиот фестивал во Пула се закити со „Златна арена“ за најдобра режија за малцинска хрватска [...]

„Златна aрена“ за режија на Теона Стругар Митевска во Пула за филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“2019-07-22T12:26:45+02:00

SEE CINEMA NETWORK – Конкурс за финансирање на развој на долгометражен игран и краткометражен игран филм

2019-07-03T17:02:24+02:00

Отворен е конкурсот на SEE CINEMA NETWORK  за финансирање на развој на долгометражен игран и краткометражен игран филм Сите информации за правилата на конкурсот и начинот на пријава можете да ги најдете на следните [...]

SEE CINEMA NETWORK – Конкурс за финансирање на развој на долгометражен игран и краткометражен игран филм2019-07-03T17:02:24+02:00

LIM | Less Is More: Работилница за пишување на сценарио – зајакнете ги вашите идеи! – Продолжен рок за пријава

2019-06-24T14:28:10+02:00

„Непријател на уметноста е отсуството на ограничувања" Орсон Велс Агенцијата за филм на Република Северна Македонија, врз основа на воспоставеното едногодишно партнерство со програмата Less Is More, објавува повик за учество во работилница за [...]

LIM | Less Is More: Работилница за пишување на сценарио – зајакнете ги вашите идеи! – Продолжен рок за пријава2019-06-24T14:28:10+02:00

Отворен повик за пријава за член на Комитетот за селекција на проекти на Албанскиот национален центар за кинематографија (Анимација)

2019-06-17T11:45:23+02:00

Албанскиот национален центар за кинематографија го отвора повикот до домашни и странски експерти, за пријава за членство во Комитетот за избор на проекти (анимација). Критериуми кои кандидатите мора да ги исполнат за да бидат [...]

Отворен повик за пријава за член на Комитетот за селекција на проекти на Албанскиот национален центар за кинематографија (Анимација)2019-06-17T11:45:23+02:00

Отворен повик за пријава за член на Комитетот за селекција на проекти на Албанскиот национален центар за кинематографија (игран / краткометражен / документарен филм)

2019-06-17T11:08:09+02:00

Албанскиот национален центар за кинематографија отвора повик за домашни и странски експерти, за пријава за членство во Комитетот за избор на проекти за краткометражен,  игран и  документарен филм. Критериуми кои кандидатите мора да ги [...]

Отворен повик за пријава за член на Комитетот за селекција на проекти на Албанскиот национален центар за кинематографија (игран / краткометражен / документарен филм)2019-06-17T11:08:09+02:00

“Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на седум фестивали во месец јуни

2019-06-11T15:45:23+02:00

“Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска продолжува да го освојува светот,  француската и швајцарската кино-дистрибуција резултираа со одлични критики и оцени од публиката во Франција. Филмот кој влегува во седма [...]

“Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на седум фестивали во месец јуни2019-06-11T15:45:23+02:00

Агенцијата за филм е дел од втората сесија од програмата Less is More во рамките на Трансилванија Филм Фестивал 2019

2019-06-07T15:48:12+02:00

Агенцијата за филм на Република Северна Македонија воспостави едногодишно партнерство за соработка со програмата Less Is More 2019. Овогодинешната програма е планирана да се реализира во три работни сесии, од кои првата [...]

Агенцијата за филм е дел од втората сесија од програмата Less is More во рамките на Трансилванија Филм Фестивал 20192019-06-07T15:48:12+02:00

Анимацијата ЕДНА на Вук Митевски со престижна награда на Краков Филмскот Фестивал и директна номинација за Европските филмски награди

2019-06-03T15:28:39+02:00

Kраткометражната анимација ЕДНА на Вук Митевски на штотуку завршениот филмски фестивал во Краков ја освои наградата на жирито за најдобар европски краткометражен филм и со ова добива директна номинација за Европската филмска Академија https://www.krakowfilmfestival.pl/en/awards-of-59th-krakow-film-festival/ [...]

Анимацијата ЕДНА на Вук Митевски со престижна награда на Краков Филмскот Фестивал и директна номинација за Европските филмски награди2019-06-03T15:28:39+02:00