simonanikoloska

About Simona Nikoloska

This author has not yet filled in any details.
So far Simona Nikoloska has created 18 blog entries.

Pre-writing workshop (на програмата LESS IS MORE) во период од 16-20 септември

2019-09-19T15:00:43+01:00

Во организација на Агенцијата за филм, деновиве во Битола се одржува интензивната работилница Pre-writing workshop (на програмата LESS IS MORE) во рамките на 40. издание [...]

Pre-writing workshop (на програмата LESS IS MORE) во период од 16-20 септември2019-09-19T15:00:43+01:00

Конкурс за учество во програмата Shooting Stars 2020

2019-09-19T15:00:53+01:00

Ве информираме дека European Film Promotion (EFP) го отвори повикот за аплицирање за следното издание на програмата Shooting Stars која ќе се реализира во рамките Берлинскиот филмски фестивал во 2020 година. Целта на оваа програма е [...]

Конкурс за учество во програмата Shooting Stars 20202019-09-19T15:00:53+01:00

„Медена земја“ – македонски кандидат за „Оскар“ и во трка за најдобар документарец на „Европските филмски награди“

2019-08-27T13:07:00+01:00

Документарецот „Медена земја“ (Honeyland) е македонски кандидат за „Оскар“. За кандидатурата на филмот во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска одлучи Комисијата за избор на македонски кандидат за наградата „Оскар“ при Друштвото на филмски [...]

„Медена земја“ – македонски кандидат за „Оскар“ и во трка за најдобар документарец на „Европските филмски награди“2019-08-27T13:07:00+01:00

Од „Мирно“ до холивудско лето за македонскиот филм

2019-08-19T10:30:57+01:00

Агенцијата за филм на Република Северна Македонија ги сублимираше успесите и континуитетот на продукција во домашната кинематографија и со задоволство може да ја споделиме радоста дека на македонскиот филм конечно му се [...]

Од „Мирно“ до холивудско лето за македонскиот филм2019-08-19T10:30:57+01:00

“Господ постои, името и’ е Петрунија”, “ ја освои наградата на филмските критичари ФИПРЕСЦИ на филмскиот фестивал во Мотовун

2019-07-29T13:02:17+01:00

„Господ постои, името ѝ е Петрунија” се закити со уште една награда на Филмскиот фестивал во Мотовун, Хрватска, наградата на филмските критичари ФИПРЕСЦИ. На Мотовун филмскиот фестивал во кокуренција од 20 филма се [...]

“Господ постои, името и’ е Петрунија”, “ ја освои наградата на филмските критичари ФИПРЕСЦИ на филмскиот фестивал во Мотовун2019-07-29T13:02:17+01:00

Гигантот на телевизиската продукција НЕТФЛИКС ќе снима мини Тв серија во Македонија, а македонската кинематографија продолжува со бројни филмски успеси

2019-07-26T11:04:12+01:00

Агенцијата за филм со големо задоволство објавува дека гигантот на телевизиската продукција, американската компанија НЕТФЛИКС ќе снима мини Тв серија во Република Северна Македонија во соработка со продуцентската куќа „Сестри и брат Митевски“. [...]

Гигантот на телевизиската продукција НЕТФЛИКС ќе снима мини Тв серија во Македонија, а македонската кинематографија продолжува со бројни филмски успеси2019-07-26T11:04:12+01:00

Македонски филм за прв пат во историјата на наградите „Лукс“, „Господ постои нејзиното име е Петрунија“ на Теона С. Митевска во најтесниот круг за селекција

2019-07-24T12:39:48+01:00

Македонскиот филм „Господ постои нејзиното име е Петрунија“ на режисерката Теона Митевска, по селекцијата во Берлин, успехот во Пула и неколку други филмски фестивали, влегува во трка за престижната награда „Лукс“ што ја [...]

Македонски филм за прв пат во историјата на наградите „Лукс“, „Господ постои нејзиното име е Петрунија“ на Теона С. Митевска во најтесниот круг за селекција2019-07-24T12:39:48+01:00

„Незаборавна пролет во заборавено село“ ја освои наградата на публиката за најдобар филм на PriFest 2019

2019-07-23T11:13:53+01:00

Долгометражниот игран филм „Незаборавна пролет во заборавено село“, по сценарио и режија на Куштрим Бектеши ја освои наградата од публиката за најдобар филм на 11 издание на PriFest 2019 кое се одржа во [...]

„Незаборавна пролет во заборавено село“ ја освои наградата на публиката за најдобар филм на PriFest 20192019-07-23T11:13:53+01:00

“ПЕТРУНИЈА” ПРОДОЛЖУВА ДА ДОБИВА МЕЃУНАРОДНИ ПРИЗНАНИЈА, ОСВОИ УШТЕ ЕДНА НАГРАДА ЗА НАЈДОБРО СЦЕНАРИО

2019-07-08T13:46:47+01:00

                   “Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска продолжува да ниже меѓународни фестивалски успеси. На штотуку завршениот 15 филмски фестивал Евроазија во Казахстан “Господ постои, името ѝ е Петрунија“ ја освои [...]

“ПЕТРУНИЈА” ПРОДОЛЖУВА ДА ДОБИВА МЕЃУНАРОДНИ ПРИЗНАНИЈА, ОСВОИ УШТЕ ЕДНА НАГРАДА ЗА НАЈДОБРО СЦЕНАРИО2019-07-08T13:46:47+01:00

ПОВИК ЗА ПРОДУЦЕНТИ / АВТОРИ НА ДОКУМЕНТАРНИ ФИЛМОВИ

2019-07-08T13:44:31+01:00

MakeCoProDox Форум се одржува за прв пат во рамки на Фестивалот на креативен документарен филм МакеДокс во Скопје, Северна Македонија, од 25 до 27 август 2019 година. Форумот е во организација на МакеДокс, Агенција [...]

ПОВИК ЗА ПРОДУЦЕНТИ / АВТОРИ НА ДОКУМЕНТАРНИ ФИЛМОВИ2019-07-08T13:44:31+01:00