Новости

Варајати: „Медена земја“ ,Нетфликс, Вилијамс и „Џокер“  се откритијата на “Оскарите’

2020-02-03T11:06:52+01:00

Според Американската академија за филмски уметности „Медена земја“ е нешто врвно, стои во текстот на Карол Хорст во познатиот американски магазин „Варајети“. „Не е чудо што оваа горчлива човечка приказна со силна геополитичка резонанца [...]

Варајати: „Медена земја“ ,Нетфликс, Вилијамс и „Џокер“  се откритијата на “Оскарите’2020-02-03T11:06:52+01:00

Престижниот „Variety” пред доделувањето на Оскарите со осврт кон номинираните за најдобар странски игран филм-Медена земја, впечатлив креативен портрет

2020-01-30T16:38:56+01:00

Под насловот„ Oscar Foreign-Lingo Films Play Awards Bingo“  во својата колумна филмската критичарка Алиса Симон дава осврт за петте номинирани филмови во категоријата-најдобар странски игран филм. Според  Алиса Симон  „Медена земја“ е втор филм [...]

Престижниот „Variety” пред доделувањето на Оскарите со осврт кон номинираните за најдобар странски игран филм-Медена земја, впечатлив креативен портрет2020-01-30T16:38:56+01:00

Екипата на „Медена земја“ рамо до рамо со мега популарните холивудски ѕвезди

2020-01-30T16:32:23+01:00

Филмската екипа на македонскиот документарен филм  „Медена земја“ на социјалните медиуми објави  свои фотографии во присуство на повеќе мега популарни холивудски ѕвезди. Ал [...]

Екипата на „Медена земја“ рамо до рамо со мега популарните холивудски ѕвезди2020-01-30T16:32:23+01:00

„Летечки циркуз“ на Фатос Бериша –најдобар интернационален филм на Филмскиот фестивал во Санта Барбара

2020-01-30T14:16:24+01:00

„Летечки циркуз“ по режија и сценарио на Фатос Бериша ја понесе наградата за најдобар интернационален игран филм на Филмскиот фестивал во Санта Барбара. Филмот е малцинска копродукција, помеѓу продуцентската куќа Б2 од Косово, [...]

„Летечки циркуз“ на Фатос Бериша –најдобар интернационален филм на Филмскиот фестивал во Санта Барбара2020-01-30T14:16:24+01:00

Повик за пријави: EFP-Producers on the Movie 2020 in Cannes 2020

2020-01-28T16:24:25+01:00

Програмата на EFP ќе биде реализирана во текот на Меѓународниот филмски фестивал во Кан (14-18 мај 2020) и е наменета за развој и афирмација на европските продуценти. Право на учество имаат продуценти кои течно [...]

Повик за пријави: EFP-Producers on the Movie 2020 in Cannes 20202020-01-28T16:24:25+01:00

Престижната американска награда за најдобра кинематографија во рацете на Самир Љума и Фејми Даут

2020-01-27T09:47:59+01:00

Македонските сниматели Самир Љума и Фејми Даут  се закитија со уште една престижна наградата. Овој пат тие се наградени од страна на Американското здружение на кинематографери за нивната фасцинантна работата во „Медена земја“. Наградата [...]

Престижната американска награда за најдобра кинематографија во рацете на Самир Љума и Фејми Даут2020-01-27T09:47:59+01:00

И годинава македонски филм на „Санденс“, денес, на 24.01.2020 година, светска премиера на краткиот филм „Налепница“ на Георги М.Унковски

2020-01-24T15:38:35+01:00

Уште еден успех на македонската кинематографија, краткиот филм „Налепница“ по сценарио и режија на Георги М.Унковски  ќе ја има својата светска премиера на 39-издание на најголемиот американски фестивал на независен филм „Санденс“. Премиерата на [...]

И годинава македонски филм на „Санденс“, денес, на 24.01.2020 година, светска премиера на краткиот филм „Налепница“ на Георги М.Унковски2020-01-24T15:38:35+01:00

„Врба“ на фестивалска турнеја во Европа и САД

2020-02-11T13:06:50+01:00

Најгледаниот филм во Македонија, „Врба“ на Милчо Манчевски, ја продолжува фестивалската турнеја со прикажување на уште четири познати европски и светски фестивали, ФЕСТ во Белград, Синеквест во САД, [...]

„Врба“ на фестивалска турнеја во Европа и САД2020-02-11T13:06:50+01:00

Отворен повикот за EAVE PUENTES 2020

2020-01-24T13:23:17+01:00

EAVE PUENTES е најрелевантна и најуспешна тренинг програма за развој на копродукциски проекти меѓу Европа и Латинска Америка, финансирана е од Креативна Европа – МЕДИА, програма на Европската унија и IBERMEDIA. Програмата е насочена [...]

Отворен повикот за EAVE PUENTES 20202020-01-24T13:23:17+01:00

ПОВИК ЗА DOK.INCUBATOR РАБОТИЛНИЦА

2020-01-24T10:00:25+01:00

Dok.incubator повикува  режисери,продуценти и монтажери на шестмесечна работилница, која ќе биде фокусирана на нивниот професионалниот развој под водство на ментори од светска класа. Осум тимови составени од продуцент, режисер и монтажер ќе се [...]

ПОВИК ЗА DOK.INCUBATOR РАБОТИЛНИЦА2020-01-24T10:00:25+01:00