Новости

Премиера на филмот „Зошто јас?“

2019-01-31T11:16:43+00:00

Вчера, со почеток во 17 часот во Кинотека на Република Македонија се одржа премиера на документарниот филм „Зошто јас?“ Режисер на филмот е Сенад Абдули, сценарист Салејдин Салихи, а директор на фотографија е Роберт [...]

Премиера на филмот „Зошто јас?“2019-01-31T11:16:43+00:00

„Од рајот“ ја доби поддршката од Еуроимаж

2019-01-31T11:15:04+00:00

Управниот одбор на копродукцискиот фонд на Еуроимаж на својата 153 седница која се одржа во грузискиот град Тбилиси во периодот од 10-13 декември финансиски ја подржа малцинската копродукција „Од рајот“ на режисерот Срџан Драгојевиќ [...]

„Од рајот“ ја доби поддршката од Еуроимаж2019-01-31T11:15:04+00:00

FIRST FILMS FIRST- Отворен повик за пријава

2019-01-31T11:18:42+00:00

Повикот за пријава на работилницата FIRST FILMS FIRST е официјално отворен. Се работи за интензивна работилница во организација на Институтот Гете наменета за поддршка на филмски професионалци од југоисточна Европа, кои имаат дебитантски [...]

FIRST FILMS FIRST- Отворен повик за пријава2019-01-31T11:18:42+00:00

„Глас од Букурешт“ во официјална конкуренција на Inshort Film Festival 2018

2019-01-31T11:19:43+00:00

Дoкументарниот филм  „Глас од Букурешт“ приказната за Баки Имери, човекот што восхитува со својата творечка енергија и уметнички дух и кој умее и успеал да создаде вистински мостови меѓу народите, ставајќи ги културните [...]

„Глас од Букурешт“ во официјална конкуренција на Inshort Film Festival 20182019-01-31T11:19:43+00:00

Благој Веселинов е официјален учесник во програмата „Shooting Stars“ 2019 на 69 издание на Берлински филмски фестивал

2019-01-31T11:20:51+00:00

Македонскиот актер, Благој Веселинов е официјален учесник во програмата „Shooting Stars“ или „Европски филмски ѕвезди“ на претстојното 69 издание на престижниот Берлински филмски фестивал 2019. Настанот „Европски филмски ѕвезди“,како дел од Берлинале (07-17.02.2019), [...]

Благој Веселинов е официјален учесник во програмата „Shooting Stars“ 2019 на 69 издание на Берлински филмски фестивал2019-01-31T11:20:51+00:00

“Ловци на вештерки” е официјално објавен во програмата на 2019 Sundance Film Festival

2019-01-31T11:25:26+00:00

Покрај документарниот филм „Медена земја“ и филмот “ЛОВЦИ НА ВЕШТЕРКИ” е официјално објавен во програмата на 2019 SUNDANCE FILM FESTIVAL, во натпреварувачка категорија во рубриката „Деца“.Ова учество ќе ја одбележи и неговата американска премиера. [...]

“Ловци на вештерки” е официјално објавен во програмата на 2019 Sundance Film Festival2019-01-31T11:25:26+00:00

Variety, The Hollywood Reporter, Filmmaker Magazine, The Film Stage ја објавија програмата за овогодинешниот филмски фестивал SUNDANCE!

2019-01-31T11:29:22+00:00

На големо задоволство на Македонија и македонската култура, МАКЕДОНСКИОТ ДОКУМЕНТАРЕН ФИЛМ „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ ВЛЕЗЕ ВО ОФИЦИЈАЛНАТА КОНКУРЕНЦИЈА НА ДОЛГОМЕТРАЖНИ ДОКУМЕНТАРНИ ФИЛМОВИ на еден од неколкуте најпрестижни филмски фестивали во светот – САНДЕНС (SUNDANCE)  [...]

Variety, The Hollywood Reporter, Filmmaker Magazine, The Film Stage ја објавија програмата за овогодинешниот филмски фестивал SUNDANCE!2019-01-31T11:29:22+00:00

Почнува осмиот Анимакс Скопје Фест 2018

2019-01-31T11:30:32+00:00

„Не понекогаш. Засекогаш. Анимакс Скопје Фест“ е мотото под кое од 29 ноември до 02 декември во Кинотека на Македонија, ќе се одржи осмото издание на меѓународниот филмски фестивал за анимирани филмови Анимакс [...]

Почнува осмиот Анимакс Скопје Фест 20182019-01-31T11:30:32+00:00

„Исцелител“ на меѓународниот филмски фестивал во Тренто, Северна Италија

2019-01-31T11:32:01+00:00

Филмот „Исцелител“ во рамките на своето фестивалско патување низ светот беше дел од 10 издание на Мегународниот филмски фестивал „Tutti nello stesso piatto” во Тренто, Северна Италија. Во фокусот на фестивалот кој се [...]

„Исцелител“ на меѓународниот филмски фестивал во Тренто, Северна Италија2019-01-31T11:32:01+00:00

„Ослободување на Скопје“ достапен на летовите на Air China

2019-01-31T11:32:59+00:00

Филмот „Ослободување на Скопје“ во режија на Раде и Данило Шербеџија во месец мај годинава беше продаден во Кина, а од неодамна е достапен и на патниците кои летаат со авиокомпанијата Air China. [...]

„Ослободување на Скопје“ достапен на летовите на Air China2019-01-31T11:32:59+00:00