filmskifond

About filmskifond

Овој автор сеуште не внел податоци.
So far filmskifond has created 2070 blog entries.

Глас

2020-02-17T15:11:35+01:00

Кратка содржина: Во католичко сиропиталиште доаѓа момче кое одбива да се моли пред Бога, затоа што му е лут на целиот свет. Колку повеќе го присилуваат, тоа станува се побунтовно. Но, во таа негова [...]

Глас2020-02-17T15:11:35+01:00

Љубовникот

2020-02-13T11:03:57+01:00

Режисер: Игор Иванов Продуцент: Томи Салковски Сценарист: Игор Иванов Директор на фотографија: Драган Салковски Едитор:  Владимир Павловски Кастинг: Игор Ангелов, Наталија Теодосиева, Сашо Петровски Кратка содржина: -Пропаднат циркуски изведувач успева да ја врати љубената [...]

Љубовникот2020-02-13T11:03:57+01:00

Вера

2020-02-13T11:05:43+01:00

Режисер: Верица Недеска Продуцент: Дарко Попов Сценарист: Verica Nedeska Верица Недеска Директор на фотографија:  Димо Попов Едитор:  Гоце Миланоски, Мајкл Рајх Кастинг: Симона Димковска, Сабина Ајрула, Верица Недеска, Ристо Стефановски Дизајнер на звук:  Ристо [...]

Вера2020-02-13T11:05:43+01:00

Варајати: „Медена земја“ ,Нетфликс, Вилијамс и „Џокер“  се откритијата на “Оскарите’

2020-02-03T11:06:52+01:00

Според Американската академија за филмски уметности „Медена земја“ е нешто врвно, стои во текстот на Карол Хорст во познатиот американски магазин „Варајети“. „Не е чудо што оваа горчлива човечка приказна со силна геополитичка резонанца [...]

Варајати: „Медена земја“ ,Нетфликс, Вилијамс и „Џокер“  се откритијата на “Оскарите’2020-02-03T11:06:52+01:00

„Летечки циркуз“ на Фатос Бериша –најдобар интернационален филм на Филмскиот фестивал во Санта Барбара

2020-01-30T14:16:24+01:00

„Летечки циркуз“ по режија и сценарио на Фатос Бериша ја понесе наградата за најдобар интернационален игран филм на Филмскиот фестивал во Санта Барбара. Филмот е малцинска копродукција, помеѓу продуцентската куќа Б2 од Косово, [...]

„Летечки циркуз“ на Фатос Бериша –најдобар интернационален филм на Филмскиот фестивал во Санта Барбара2020-01-30T14:16:24+01:00

Престижната американска награда за најдобра кинематографија во рацете на Самир Љума и Фејми Даут

2020-01-27T09:47:59+01:00

Македонските сниматели Самир Љума и Фејми Даут  се закитија со уште една престижна наградата. Овој пат тие се наградени од страна на Американското здружение на кинематографери за нивната фасцинантна работата во „Медена земја“. Наградата [...]

Престижната американска награда за најдобра кинематографија во рацете на Самир Љума и Фејми Даут2020-01-27T09:47:59+01:00

ПОВИК ЗА DOK.INCUBATOR РАБОТИЛНИЦА

2020-01-24T10:00:25+01:00

Dok.incubator повикува  режисери,продуценти и монтажери на шестмесечна работилница, која ќе биде фокусирана на нивниот професионалниот развој под водство на ментори од светска класа. Осум тимови составени од продуцент, режисер и монтажер ќе се [...]

ПОВИК ЗА DOK.INCUBATOR РАБОТИЛНИЦА2020-01-24T10:00:25+01:00

Македонскиот филм продолжува по патот на најголемите филмски успеси: “Malmkrog” најновиот филм на романскиот режисер Кристи Пују, малцинска копродукција на Република Северна Македонија ќе ја отвори програмата “Encounters” на Берлинале

2020-01-20T13:30:27+01:00

Најновиот филм на еден од навлијателните режисери на европската кинематографија, романецот Кристи Пују „Малмкрог“ (Malmkrog) ќе ја отвори новата секција “Encounters”  на годинашното јубилејно 70 то-издание на еден од најпрестижните [...]

Македонскиот филм продолжува по патот на најголемите филмски успеси: “Malmkrog” најновиот филм на романскиот режисер Кристи Пују, малцинска копродукција на Република Северна Македонија ќе ја отвори програмата “Encounters” на Берлинале2020-01-20T13:30:27+01:00

„ВРБА“ НА МАНЧЕВСКИ СО НОВ РЕКОРД НА ГЛЕДАНОСТ

2020-01-17T14:26:12+01:00

Шестиот игран филм на режисерот Милчо Манчевски, „Врба“  ја надмина бројката од 30.000 гледачи, што е рекорд во Македонија.  Ова е најгледан филм во државата за 2019, [...]

„ВРБА“ НА МАНЧЕВСКИ СО НОВ РЕКОРД НА ГЛЕДАНОСТ2020-01-17T14:26:12+01:00

ЗАВРШИ СНИМАЊЕТО НА ИГРАНИОТ ФИЛМ “СЕСТРА”

2019-12-24T12:51:56+01:00

Во неделата, на езерото Матка беше удрена последната клапа од играниот филм „Сестра“, долгометражното деби на младата македонска режисерка Дина Дума, во продукција на Лист Продукција од Скопје. Филмот [...]

ЗАВРШИ СНИМАЊЕТО НА ИГРАНИОТ ФИЛМ “СЕСТРА”2019-12-24T12:51:56+01:00